İstatistikler

Sanal Dünya – 2020 Dijital Trendler

Dijital Trendler 2020 - Dijital pazarlama ve Sosyal Medya Yönetimi - sanaldunyali.com

Her geçen gün internette zaman geçiren ve geçirilen süre hızla artmaya devam ediyor.

Dikkat Çeken Başlıklarla 2020 Dijital Trendleri ;

  • Dünya ‘da internet kullanıcısı %7 oranında artış göstererek 4,54 milyara ulaştı.
  • Ocak Ayı ile Dünya da sosyal medya kullanıcı sayısı 3.80 milyara ulaştı. Bu rakam geçen sene ile kıyaslandığında %9 oranında değişime denk gelmektedir.
  • Global olarak cep telefonu kullanıcı sayısı ise 5,19 milyara ulaşmış durumda.
Dijital Dünya istatistikleri
Dijital Dünya İstatistikleri ,Ocak 2020

Yüksek olasılıkla bu yılın 100 gününü sanal dünyada geçireceksiniz. Ortalama bir kullanıcı günün 6 saat 43 dakikasını internette geçiriyor. Kaba bir hesap ile ortalama olarak bir bireyin günde 8 saat uyuduğunu düşünürsek , ayakta olunan zamanın %40 gibi bir oranı internette harcamaktadır. İnternette zaman geçirenlerin oranı ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Örneğin ; Filipin’liler günün ortalama 9 saat 45 dk ‘sını internette geçirirken , Japonlar da bu rakam 4 saat 22 dakika ‘ya inmektedir. Filipinliler dünyada en çok internette vakit geçiren ülkesi iken Japonya ‘da en az vakit geçirenidir.

Türkiye Günlük olarak internette ne kadar vakit geçiriyor ?

İstatistiklere göre Türk halkı günlük ortalama 7 saat 25 dakikasını internette geçiriyor. Yani yaklaşık olarak ayakta geçen sürenin %55 ‘ni internette geçiriyoruz.

Günlük olarak internette geçirilen zaman
Ülkelere göre günlük internette geçirilen zaman

Dünya nüfusunun ortalama %40 ‘ı hala internete bağlı değil.

Kabaca yaklaşık 3.2 milyar insanın internet bağlantısı olmadığını gösteriyor.

İnternet bağlantısı olmayanlar yoğunlukla Dünya ‘nın neresinde yer alıyor ?

1 Milyardan fazla internet bağlantısı olmayanlar, yaklaşık %31 ‘ine denk gelen kısmı Güney Asyada , %27 ‘si Afrika kıtasındaki ülkelerde ( 870 milyon insan ) yer alıyor.

İnternet bağlantısı olmayanların dünyada dağılımı
İnternet bağlantısı olmayanların dünyada dağılımı

Demografi yapının internet kullanımı üzerinde etkisi büyük. Örneğin; Yaş dağılımına bakıldığında internet bağlantısı olmayanların çoğunluk olduğu Güney Asya ‘da yaş ortalaması 13 iken ( 460 milyon insan ), Afrika kıtasında ise yaş ortalaması 20 ‘dir.

Cinsiyete göre internet bağlantısı olmayanlar yoğunlukla kadınlar oluyor. Sosyal medya kullanımında da bu oran farklılık gösteriyor. Erkeklere göre 3 kat daha düşük oranda Kadınlar Güney Asya’da sosyal medya kullanıyorlar.

Dünyada Sosyal Medya kullanım ortalamasının  Cinsiyetlere göre dağılımı
Dünyada Sosyal Medya kullanım ortalamasının Cinsiyetlere göre dağılımı

Mobil İnternet Kullanımı , İnternet kullanımının %50 ‘si oranında

Dünya internet kullanıcılarının %92 ‘si mobil cihazlarla internete bağlanıyor. Ancak halen bilgisayar internet bağlantısında kullanılan yaygın elektronikler arasındadır. İnternet kullanıcılarının 16-64 yaş aralığındakiler dizüstü (laptop) ve masaüstü (desktop) bilgisayalarlar internete bağlanıyorlar. Web de surf yapanların %53 mobil cihazlardan olurken %44 ‘ü bilgisayarlardan gerçekleşmektedir. Oyun konsollarından internet surf oranı oldukça düşüktür.

Dünya Web trafiğinin cihazlar bazında dağılımı
Dünya Web trafiğinin cihazlar bazında dağılımı

Mobil Cihazlarda Apps ( Uygulama ) Kullanım Oranını merak ediyor musunuz ?

Şaşırılmayacak oranda hayatlarımızın her anından mobil uygulamaları kullanıyoruz. Spor yaparken , dinlenirken, çalışırken , aileyle zaman geçirirken , WC de , sosyalleşirken hatta flörtleşirken de…
İnsanlara aşk bulmaları konusunda yardımcı olmak da büyük bir sektör olduğu ortada. Yapılan araştırmalara göre Tinder ,oyun dışındaki uygulamlar kategorisinde en çok gelir eden 2019 yılının uygulaması oldu. Yalnız kapler , Tinder dahil bir çok çöp çatan uygulaması için toplamda 2.2 milyar dolar harcamış. Bu rakam 2 yıl öncesine göre 2 kat artmış.

Dünyada Mobil uygulama kullanım oranları kategorilerine göre
Dünyada Mobil uygulama kullanım oranları kategorilerine göre

En çok mobil uygulama kullanılan kategori ; Anlık mesajlaşma ve Sosyal Medya uygulamaları olmuş. Alışveriş , Haritalar ve video -tv izleme uygulamaları da en üst sırada alan diğer uygulama kategorileridir. %11 ‘ilk kullanım oranına göre çöp çatan uygulamaların getirdiği gelir oranı da oldukça dikkat çekici. Dolayısıyla %47 ile oyun uygulamaları çok yüksek gelir kaynağı olduğu inkar edilemez. Gelişmete olanlar ise Sağlık ve Bankacılık uygulamalarıdır.

2019 yılı boyunca dünya 200 milyar mobil uygulama indirmiş ve 120 milyar dolar uygulama ve uygulama için satın almalarda harcanmış.

Global Mobil Uygulama Kategorilerine göre Kullanım Sıralaması
Global Mobil Uygulama Kategorilerine göre Kullanım Sıralaması

Günlük Sosyal Medya Kullanım Oranı – Tüm cihazlar ve 16-64 yaş aralığı için-

Günlük olarak sosyal medyada geçirilen süre dünya ortalamasında 2 saat 24 dk olurken Türkiye ‘nin 2 saat 51 dk ile dünya ortalaması üzerinde yer almaktadır. En çok kullanılan uygulamayı tahmin etmesi zor olmasa gerek.

Global Günlük Sosyal Medya Kullanım süre ortalaması Ülkeler bazında
Global Günlük Sosyal Medya Kullanım süre ortalaması Ülkeler bazında

Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulaması Hangisi ?

Yıllara göre aktif kullanıcı rakamları değişse de Facebook istikrarlı olarak yaklaşık 2.5 milyar aktif kullanıcı sayısı ile 1nci olmaya devam ediyor. Takip eden ise sırasıyla Youtube , WhatsApp , FB Messenger , WeChat , Instagram , Tiktok …

Dünyanın En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları
Dünyanın En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Dünyada En Çok Ziyaret edilen Web sayfaları Hangisi ?

Google Arama motoru açık ara dünyanın en çok ziyaret edilen web sayfası ünvanını korumaktadır. Chrome ve diğer tarayıcılar da geçerli açılış sayfası olduğunu da düşünürseniz gayet normal.
Youtube ‘da ikinci sırada yerini alırken Dünya’nın bol bol video izlediğini ve youtuber ‘ların gelir kaynağını kestirmek güç değil.

Dünyanın En Çok Ziyaret edilen Web sayfaları
Dünyanın En Çok Ziyaret edilen Web sayfaları

Türkiye %45 oranıyla Dünya Ortalamasının üstünde sesli komut ve sesli arama özelliği kullanıyor.

Dünyada En Çok Sesli Arama ve Sesli komut özelliğini kullanlar ülkeler % olarak
Dünyada En Çok Sesli Arama ve Sesli komut özelliğini kullanlar ülkeler % olarak

Japonya ve Almanya gibi ülkelerin bu özelliği en az kullanlar olması da ilgi çekici. Dil desteği Türkçe ‘den önce gelen ülkeler olmasına rağmen kullanım oranları oldukça düşük.

Raporun tamamı için info@sanaldunyali.com ‘a email atmanız yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Chat
Send via WhatsApp